Sigurno ste se našli u situaciji u kojoj nakon dužeg perioda provedenog u sjedećem položaju vaš vrat i ramena postaju žarište neugodne napetosti pa čak i bolova. Upravo je ta napetost i sprječavanje/umanjivanje iste tema ovog bloga. Pružiti ćemo vam detaljniji uvid u sam nastanak napetosti, objasniti što se točno događa i ponuditi vam rješenje u obliku jedne vježbice koju možete izvoditi svakodnevno i koja će vam periode dugog sjedenja učiniti mnogo ugodnijim.
Uslijed čega nastaje napetost u ramenima i vratu?
Današnji tempo i način života sve više naše tijelo dovodi u stanje stresa i neugode na koju nam onda naš mozak ukazuje bolovima ili napetostima pojedinih dijelova tijela. Sedentarni (sjedilački) način života postao je gotovo svakodnevica za većinu nas. Sjedenje u uredu za računalom, sjedenje u automobilu prilikom dugih vožnji ili jednostavno sjedenje doma ispred televizora nakon dugog radnog dana. Takav način života sa sobom donosi mnoge negativne učinke na naše tijelo.
Sjedilački način života na napetost u području ramena i vrata negativno utječe prilikom:
– izostanaka dovoljne količine kretanja i fizičke aktivnosti
– ograničavanja opsega pokreta ramenog i skapulotorakalnog zgloba
– dugih perioda u kojima su nam ruke oslonjene na neku podlogu (npr. stol)
Sve tri gore opisane situacije našem mozgu šalju poruku da nam potpuni opseg pokreta i funkcionalnost tog područja našeg tijela nije od primarne važnosti u danom trenutku. Ukoliko se takve situacije ponavljanju iz dana u dan mozak, laički rečeno, “zaboravi” na te mišiće i tkiva. To u praksi znači da se smanjuje cirkulacija krvi i svih hranjivih tvari i kisika u našim ramenima i vratu – što za posljedicu ima skrućenje našeg tkiva i mišića i osjećaj stalne napetosti.
Osim fizičkog aspekta veliki utjecaj na napetost u ramenima i vratu ima i STRES kao glavni neprijatelj modernog čovjeka. No to je pak tema za neki od nadolazećih blogova.
Kako si pomoći u smanjenju napetosti?
Odgovor se krije u vježbama istezanja i opuštanja. Upravo je to ono čime se bavimo na našem treningu mobilnosti (“Mobility trening”). Tehnike istezanja i opuštanja, bazirane na pažljivo biranim pokretima i kontroli udaha i izdaha, postižu sjajne rezultate! Kroz trening mobilnosti povećavamo opseg pokreta pojedinih zglobova, istežemo mišiće i tkiva te opuštamo naše tijelo.
Znatiželjni trapez
Zauzmite stav u širini ramena te svojom lijevom rukom privucite svoju glavu prema lijevom ramenu. Potom uz udah kroz nos privlačite glavu sve bliže vašem ramenu dok desnu ruku gurate što jače možete prema svojim nožnim prstima. Uz izdah na usta lagano popustite pritisak na vrat. Prilikom tenzije osjećate istezanje cijele desne strane vrata, desnog trapeziusa i spoja vrata s ramenima. Taj postupak ponovite kroz 5 dubokih udaha i izdaha na obje strane. Uzmite 60-90ak sekundi pauze i ponovite još jednom.
Naša je preporuka da ovu vježbu ne koristite samo kada osjetite napetost, već neka vam ona bude dio svakodnevne rutine. Tijekom radnog dana napravite 2-3 kraće pauze u kojima ćete napravit ovu vježbu kroz 2 kruga. Također nakon dugog radnog dana kada dođete doma i stres radnog dana popusti – idealno je vrijeme za ponavljanje vježbe još jednom!
Opuštanjem i istezanjem upravo ovog područja našeg tijela pospješujemo cirkulaciju krvi, kisika i hranjivih tvari prema našem mozgu što posljedično znači bolje raspoloženje te povećanje produktivnosti i koncentracije i smanjenje pojave glavobolje.
Osvrt za kraj
Sjedilački način života i dugi periodi bez adekvatne fizičke aktivnosti negativno utječu na naše mišićje i tkiva. Rezultati tog negativnog utjecaja su napetost i bol u pojedinim dijelovima našeg tijela. Kroz vježbe mobilnosti upravo se hvatamo u koštac s tim problemima i uklanjanjem istih poboljšavamo kvalitetu našeg svakidašnjeg života! 🙂
Napisao: Matija Jardas za Snatch Fitness